Analysis Seminar Archive for 1982-83
Wednesday 15th September (place: TCD 39H ) 10.00am
Speaker: R. Timoney
Title:Introduction to bounded symmetric domain III
Wednesday 15th September (place: TCD 39H ) 11.30am
Speaker: S. Dineen
Title:A twisted Hilbert space III
Thursday 12th October 1982 (place: TCD 39E ) 10.00am
Speaker: R. Timoney
Title:Jordan triple systems, II
Thursday 12th October 1982 (place: TCD 39E ) 11.30
Speaker: S. Dineen
Title:Invariant metrics III
Thursday 21st October 1982 (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: R. Timoney
Title:The Bergman metric
Thursday 21st October 1982 (place: TCD 39E ) 4.30
Speaker: S. Dineen
Title:Invariant metrics IV
Thursday 28th October (place: UCD F209 ) 2.30pm
Speaker: R. Timoney
Title:Bergman metricd II
Thursday 28th October (place: UCD G310 ) 4.00pm
Speaker: R. Aron
Title:Bergman kernel
Thursday 4th November (place: UCD F209 ) 2.30pm
Speaker: S. Dineen
Title:Finite rank Jordan triples
Thursday 4th November (place: UCD F209 ) 4.00pm
Speaker: R. Aron
Title:Nonlinear classification of Banach spaces
Thursday 11th November (place: TCD 39E ) 2.30pm
Speaker: R. Aron
Title:Mazur's problem in the non-separable case
Thursday 11th November (place: TCD 39E ) 3.30
Speaker: R. Timoney
Title:TBA
Thursday 18th November (place: TCD 39E ) 2.30pm
Speaker: T. West
Title:Fredholm theory on primitive algebras
Thursday 25th November (place: TCD 39E ) 2.00pm
Speaker: M. Klimek
Title:Cartheodory metric and polar sets, I
Thursday 25th November (place: TCD 39E ) 3.00
Speaker: P. Noverraz
Title:Extensions of plurisubharminc functions
Thursday 2nd December (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: M. Klimek
Title:Cartheodory metric and polar sets, II
Thursday 2nd December (place: TCD 39E ) 4.30
Speaker: D. O'Donovan
Title:Inductive limits of C*-algebras
Thursday 20th January 1983 (place: UCD G310 ) 4.00pm
Speaker: R. Aron
Title:Weakly sequentially continuous analytic functions
Friday 21st January (place: TCD 39E ) 4.30pm
Speaker: P. G. Dixon (Sheffield)
Title:Factorization in Banach algebras
Thursday 27th January (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: T. Barton
Title:Gerlfand-Neumark theore for JB*-algebras
Thursday 3rd February (place: UCD G310 ) 4.00pm
Speaker: M. Klimek
Title:Monge-Ampere operator and foliations
Thursday 10th February (place: TCD 39E ) 2.30pm
Speaker: T. Barton
Title:
Thursday 10th February (place: TCD 39E ) 4.00
Speaker: G. Wood (Swansea)
Title:Maximality in Banach spaces and Banach algebras
Friday 11th February (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: G. Wood (Swansea)
Title:Isometric symmetry in Banach spaces
Thursday 17th February (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: R. Aron
Title:
Thursday 17th February (place: TCD 39E ) 4.30
Speaker: R. Timoney
Title:
Thursday 24th February (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: T. West
Title:Two problems on Banach spaces
Thursday 28th April (place: UCD F209 ) 3.00pm
Speaker: T. Barton
Title:Rheinhardt-Thullen domains
Thursday 5th May (place: TCD 39E ) 4.00pm
Speaker: A. O'Farrell
Title:Polynomial approximation to infinitely differentiable functions
Wednesday 6th May (place: UCD F209 ) 4.00pm
Speaker: A. Tonge (Brunel)
Title:Problems and theorems related to von Neumann's inequality (Joint UCD/TCD Colloquium)
Thursday 12th May (place: TCD 39E ) 4.00pm
Speaker: J.D.M. Wright (Reading)
Title:Outer automorphisms of operator algebras
Wednesday 18th May (place: UCD F209 ) 4.00pm
Speaker: J. P. Vigue (Paris)
Title:Bounded Symmetric domains (Joint UCD/TCD Colloquium)
Thursday 19th May (place: TCD 39E ) 11.00am
Speaker: J. P. Vigue (Paris)
Title:Bounded circular and Reinhardt domains in Banach spaces
Monday 23rd May (place: UCD F209 ) 2.30pm
Speaker: P. Casazza (Alabama)
Title:
Wednesday 8th June (place: TCD 39E ) 4.30pm
Speaker: F. Gilgeather (Nebraska)
Title:Derivations on certain operator algebras
S. Dineen, R. Timoney.