Analysis Seminar Archive for 1988-89
Tuesday 18th October 1988 (place: UCD F209 ) 4.00pm
Speaker: P. Mellon
Title:Duals of symmetric spaces
Tuesday (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: D. Wilkins
Title:The Grassman manifold of C*-algebra
Tuesday (place: TCD 39H ) 4.15pm
Speaker: P. Mellon
Title:Dual symmetrc manifolds II
Tuesday 1st November (place: UCD F209 ) 3.15
Speaker: R. Soraggi
Title:The $\bar\partial$ operator in infinite dimensions of $p>1$, I
Tuesday 1st November (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: D. Wilkins
Title:The Grassman manifold of C*-algebra II
Tuesday 8th November (place: UCD F209 ) 3.00pm
Speaker: R. Soraggi
Title:The $\bar\partial$ operator in infinite dimensions of $p>1$, II
Tuesday 8th November (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: R. Timoney
Title:TBA
Tuesday 15th November (place: UCD F209 ) 3.00pm
Speaker: M. Klimek
Title:Comples Monge-Amp\'ere operators
Tuesday 15th November (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: S. Gardiner
Title:Local growth properties on superharmonic functions I
Tuesday 22nd November (place: TCD 39H ) 3.00pm
Speaker: S. Dineen
Title:A fexed-poit free Schwarz lemma
Tuesday 22nd November (place: TCD 39H ) 4.30pm
Speaker: S. Gardiner
Title:Local growth properties on superharmonic functions II
Tuesday 29th November (place: UCD F209 ) 3.15pm
Speaker: F. Gaughran
Title:Complex Green functions
Tuesday (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: D. O'Donovan
Title:An application of groupoids
Tuesday (place: TCD 39.22 ) 4.15pm
Speaker: M. \'O Searc\'oid
Title:TBA
Tuesday 17th January 1989 (place: TCD 39H ) 3.00pm
Speaker: R. Timoney
Title:H*-algebras
Tuesday 24th January (place: UCD F209 ) 3.15pm
Speaker: P. Mellon
Title:Dual manifolds of compact type I
Tuesday 24th January (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: S. Dineen
Title:The analytic Radon-Nikodym property I
Tuesday 31st January (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: P. Mellon
Title:Dual manifolds of compact type II
Tuesday 31st January (place: TCD 39.22 ) 4.30pm
Speaker: S. Dineen
Title:The analytic Radon-Nikodym property II
Tuesday 7th February (place: UCD F209 ) 3.00pm
Speaker: S. Gardiner
Title:Minimal harmonic functions on Denjoy domains
Tuesday 7th February (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: M. Klimek
Title:Smoothing of the Laplacian
Tuesday 14th February (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: D. Wilkins
Title:Complex manifolds
Tuesday 14th February (place: TCD 39.22 ) 4.30pm
Speaker: R. Timoney
Title:TBA
Tuesday 21st February (place: UCD F209 ) 3.15pm
Speaker: M. Klimek
Title:regulaity of upper envelopes of plurisubharmonic functions
Tuesday 21st February (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: F. Gaughran
Title:Green functions
Tuesday 28th February (place: UCD F209 ) 3.15pm
Speaker: M. Matis (Campinas)
Title:TBA
Tuesday 28th February (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: A. O'Farrell
Title:Removable singularities
Tuesday 7th March (place: TCD 39H ) 3.00pm
Speaker: T. West
Title:TBA
Tuesday 7th March (place: TCD 39H ) 4.30pm
Speaker: M. \'O Sear\'oid
Title:Algebras in analysis
Tuesday 18th April (place: UCD F209 ) 3.15pm
Speaker: S. Dineen
Title:Invariant inner products II
Tuesday 18th April (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: J.-M. Isidro (Santiago)
Title:Characterisation of compact subgroups of groups of holomorphic automorphisms
Tuesday 25th April (place: Maynooth ) 2.30pm
Speaker: A. O'Farrell
Title:Continuous pount derivations in analytic functions in Lip $\alpha$
Tuesday 25th April (place: Maynooth ) 3.50pm
Speaker: J.-M. Isidro (Santiago)
Title:Normability of spaces of holomorphic mappings
Tuesday 2nd May (place: TCD 39E ) 3.00pm
Speaker: D. Wilkins
Title:Cohen-Douglas operators
Tuesday 2nd May (place: TCD 39E ) 4.30pm
Speaker: S. Gardiner
Title:Minimal fine limits of superharmonic functions
Tuesday 9th May (place: UCD F209 ) 3.00pm
Speaker: F. Gaughran
Title:Green functions
Tuesday 9th May (place: UCD F209 ) 4.30pm
Speaker: M. Klimek
Title:Singularities of plurisubharmonic functions
S. Dineen, R. Timoney.